Uluslararasılaşma


Dokuz Eylül Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından uluslararasılaşma stratejisinin uygulanmasında pilot olarak seçilen 20 üniversiteden birisi olarak, Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına öncülük etmektedir. Üniversitemiz dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrencileri ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğrencileri ile Türkiye’deki en büyük eğitim kurumları arasındadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Yükseköğretim Alanında prestijli konuma sahip olmasının yanında eğitim ve araştırma konularındaki konumunu küresel ölçekte güçlendirmeyi ve küresel bilgi üretim ağlarında lider konuma gelmeyi hedeflemektedir.

Üniversitemiz eğitim ve araştırma kalitesinin arttırılması amacıyla öğrenci ve araştırmacıların uluslararası hareketliliğini teşvik etmesinin yanı sıra araştırma fon kaynaklarının uluslararasılaşmasını ve uluslararası stratejik ortaklıkların geliştirilmesini teşvik etmektedir. Üniversitemizin uluslararasılaşma stratejisi, üniversite hayatının tüm alanlarına yayılan çok yönlü ve uzun vadeli bir stratejidir. Üniversitemiz uluslararasılaşma stratejisini akademik personelden idari personele, öğrencilerden mezunlara kadar geniş katılımlı paydaşlarla ortak sahiplenme duygusunu geliştirerek uygulamaktadır.

Uluslararasılaşma, Üniversitemizin Stratejik Planı’na ve Üniversitemizin Uluslararasılaşma Stratejisi’ne uygun şekilde, Fakültemizin önceliklerinden birisidir. Fakültemiz öğrencilerine küresel dinamikleri ve yerel özellikleri dikkate alan, uluslararası gereklere uygun olarak güncellenen müfredat ve staj olanakları sunmakta, böylelikle öğrencilerinin uluslararası geçerliliği olan niteliklerle mezun olmasını hedeflemektedir. Avrupa Yükseköğretim Alanı’na uyum çalışmaları kapsamında, ders içerikleri sürekli güncellenmekte ve Fakültemizin lisans programlarının müfredatı ve ders içerikleri, Üniversitemizin ana sayfasında yer alan ders kataloğundan erişilebilmektedir.

Fakültemiz bünyesinde düzenlenen uluslararası bilimsel etkinliklerde öğrencilerimiz yabancı akademisyenlerden turizmle ilgili güncel tartışmaları dinleme olanağı bulmaktadır. Ayrıca, Fakültemiz uluslararası değişim programları olan Erasmus ve Mevlana değişim programlarına katılmakta, bu kapsamda öğrenci, akademik personel değişimi gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası öğrenci adaylarımız, Üniversitemiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret ediniz: https://global.deu.edu.tr/

Erasmus Anlaşmalarımızın listesi 

Erasmus giden öğrencilerimiz 

Erasmus gelen öğrencilerimiz

 

Uluslararası Etkinliklerimiz

Gerçekleştirdiğimiz uluslararası seminerlerimizin bilgileri aşağıdaki gibidir.

  1. Environmental Sustainability in Asia: Are They on Track to Achieve SDGs by 2030? 
  2. Introduction to SDGs with an Asian Perspective (İzlemek için tıklayınız: Part 1 / Part 2 )
  3. International Tourism: The Case of Mexico (Andrea Gudino Artega, DEÜ SBE Yüksek Lisans Öğrencisi)
  4. Cultural and Natural Heritage in Mexico (Andrea Gudino Artega, DEÜ SBE Yüksek Lisans Öğrencisi)
  5. The ITS TRAINING SCHOOL: Shareholding the Skills Journey in Hospitality and Tourism (Dr.Francis Fabri, General Manager at Institute of Tourism Studies, Malta)
  6. Perspectives on sustainable tourism and information on ERASMUS at KU (Jessica Hofmacher from the International Office & Julia Schiemann, Research Associate at Chair of Tourism)

Uluslararası Sempozyum

I – Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde 14 Eylül 2023 tarihinde International Symposium on Digital Transformation and Sustainability in Tourism and Gastronomy düzenlenmiştir. Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

II – Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ev sahipliğinde 16 Nisan 2024 tarihinde düzenlenecek International Symposium on Bridging the Gap between Sustainability and Technology etkinliğimize sizleri davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Uluslararası Misafir Araştırmacılarımız

Araştırmacı Fakültemizde Bulunduğu Dönem Şu anda Bağlı Olduğu Kurum(lar)
Asad Ali Qazi 2022-2023 University of Rome Tor Vergata & Sukkur IBA University
Kheira Bouregba 2023-2024 University of Limoges in France

Uluslararası Projelerimiz

Gerçekleştirdiğimiz AB Erasmus+ projeleri ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir.

  1. SMARTDEMA (Detaylı bilgi almak için proje web sayfasını ziyaret edebilir ve afişi inceleyebilirsiniz)
  2. DEAF CHEFS LEARNING THE WORLD CUISINE 


Üniversitemiz Tanıtım Filmi
Dış İlişkiler Komisyonu -
Faaliyetler ve Hedefler
Kariyerimde Bir Sonraki Adım
Font Boyutunu Değiştir
Kontrast