Genel Bilgiler

 Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı

Dokuz Eylül Üniversitesi, Turizm Fakültesi bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü eğitim-öğretim faaliyetlerine 2018 yılında başlamıştır. İsteğe bağılı İngilizce dilinde bir yıllık hazırlık eğitimi bulunmakla birlikte Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında lisans derecesine yönelik dört yıllık eğitim verilmektedir. III. yarıyıldan itibaren, öğrenciler mesleki kullanıma yönelik ikinci yabancı dil (Rusça, Almanca veya Fransızca) dersleri almaktadır. Derslerin dili Türkçe olup mesleki derslere yönelik uygulamalı eğitim verilmektedir.

Program Profili (programın amacı, programın yapısı, yöneldiği alanlar, bölüm olanakları)

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı gastronomi ve mutfak sanatları alanında hizmet verebilecek kuramsal bilgiye ve beceriye sahip; takım çalışması ve bağımsız çalışmaya yatkın ve sorumluluk alabilen; etkin iletişim kurabilen; faaliyet alanı ile ilgili karşılaştığı sorunları çözebilme yetkinliğine sahip olan; etik ilkelerin, sosyal sorumluluğun ve hayat boyu öğrenmenin bilincinde olan uzman personel ve yöneticiler yetiştirmek üzere 4 yıllık lisans eğitimine başlamıştır. Öğrencilerin isteği doğrultusunda bir yıllık İngilizce hazırlık eğitimi sağlanabilmektedir. Eğitim-öğretim dili %100 Türkçe olan bölümün öğretim planında gastronomi alanına ilişkin dersler ağırlıklı olmakla birlikte ekonomi ve İşletme alanına ilişkin dersler ve Almanca, Rusça ve Fransızca seçimli yabancı dil dersleri de yer almaktadır. Öğrencilerimiz tercih ettikleri seçimlik yabancı dili eğitim sonuna kadar almakla yükümlüdürler. Ayrıca öğrencilerimize mesleki deneyiminlerini arttırmak için 40 iş günü staj olanağı sağlanmaktadır.

Mezunların İstihdam Profilleri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları öncelikle konaklama işletmelerinde ve bağımsız yiyecek/içecek işletmeleri olmak üzere, havalimanlarındaki yiyecek/içecek birimlerinde, kruvaziyer gemilerde, catering işletmelerinde, yiyecek/içecek hizmeti sunan kamu kurumlarında ve yiyecek/içecek hizmeti sunan tüm işletmelerde çalışabilmektedirler.

Ders Yapısı ve Kredileri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans programında, uluslararası standartları sağlayabilmek için, iki farklı ders kategorisi (toplam 240 AKTS) bulunmaktadır. Zorunlu Dersler (%70): Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Diploma Programının temel dersleri ve İşletmecilik alanını destekleyici dersler ile beceri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Seçimlik Dersler (%30): Öğrencilerin eğilimleri doğrultusunda ilgili alanlarında yoğunlaşmayı, kişisel gelişimlerini ve kariyer olanaklarını çeşitlendirmeyi ve entelektüel bilgi birikimlerini zenginleştirmeyi sağlayan dersler ve ikinci yabancı dil derslerinden oluşmaktadır. Derslerin dili %100 Türkçe olup isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Almanca, Rusça ve Fransızca seçimlik yabancı dil olarak öğretim planımızda yer almaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz mesleki deneyiminlerini arttırmak için 40 iş günü staj yapmak zorundadır.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast